Okulary z apteki – za i przeciw

dziewczyna w okularach

Apteka kojarzy nam się z produktami specjalistycznymi. Do niektórych z nich dostęp jest prosty, a do innych utrudniony. Jednak od pewnego czasu w aptekach zaczęły pojawiać się również okulary. Niestety nie są to produkty, które tak powinny się znajdować. Okulary, podobnie jak leki na receptę, powinny być dobierane idealnie pod konkretne schorzenie. Okulary z apteki, niestety, mają więcej minusów niż plusów. Należy je omijać.


Zmysły człowieka charakteryzują się tym, że działają bez przerwy. Jak coś działa ciągle to przestajemy to zauważać. Tak samo dzieje się ze wzrokiem. Dopóki oczy widzą wszystko wyraźnie, nie dbamy o nie. Jednak często, gdy oczy tracą swoją skuteczność, również dajemy im substytuty protezy zamiast pełnowartościowego produktu.

Piszą o substytutach protez mam na myśli okulary z apteki, drogerii czy innego supermarketu.

Okulary z apteki

Okulary z apteki
Okulary z apteki nie spełniają wielu ważnych cech

W teorii, wszystkie produkty jakie są w aptece powinny nas leczyć. Natomiast okulary, które nie są dobrane do twojej wady mogą ci tylko zaszkodzić.

A oto powody, dla których nie powinniśmy kupować okularów w aptece.

Źle dobrane soczewki

Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś ma taką samą wadę na obu oczach. W przyrodzie takie rzeczy nie występują! Tymczasem wszystkie okulary dostępne w aptece mają lewą i prawą soczewkę o takiej samej mocy.

Zakładam już, że wiesz jaką masz wadę i kupujesz okulary mniej więcej dostosowane do twojej wady. Gorzej gdy nie wiesz jaką masz wadę i kupujesz okulary na czuja. A takie sytuacje również się zdarzają.

Oprawki zrobione z byleczego

Wbrew pozorom jakość materiałów z jakich wykonane są oprawki również ma znaczenie. Po pierwsze jeżeli są to tanie oprawki są zrobione z najtańszych materiałów. Niestety na, chociażby, nikiel wiele osób ma uczulenie. Powoduje to, że okulary będą nieużywane, ponieważ będą cię uczulały.

Po drugie, niskiej jakości oprawki nie będą dopasowane pod względem rozszerzalności cieplnej do soczewek. Po pewnym czasie doprowadzi to do sytuacji, że oprawka pęknie. Stanie się tak, ponieważ, np. soczewka będzie rozszerzała się szybciej niż oprawki i spowoduje to rozerwanie oprawek.

Słaba jakość soczewki

W okularach z apteki, bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której w okularach nie ma szkieł tylko plastiki. Plastik różni się tym od szkieł, że jest bardziej podatny na zarysowania. To po pierwsze. A po drugie klasyczne soczewki mogą posiadać wiele innych funkcji, niż tylko korekcja wady wzroku.

Soczewki szklane mogą posiadać antyrefleks, a więc będą usuwały wszystkie zbędne błyski światła. Świetna sprawa dla kierowców.

Mogą być fotochromami, a więc w zależności od natężenia światła zewnętrznego mogą być zwykłymi okularami korekcyjnymi lub mogą być przeciwsłoneczne.

Soczewki szklane mogą również posiadać wbudowane filtry niebieskie. Takie okulary polecane są szczególnie dla osób, które pracują przy komputerze.

Okulary z apteki mogą pogorszyć wzrok

No i chyba najważniejszy powód, który powinien odciągnąć cię od pomysłu kupienia okularów w aptece – źle dobrana wada wzroku może pogorszyć wzrok.

Chodzi tutaj głównie o inną wartość soczewki na obu oczach. Okulary z apteki tego nie zapewniają.

Nie wspominając nawet o tym, że czasem potrzebujemy soczewek do widzenia tunelowego lub progresywnych. O to nawet nie pytaj w aptece.

Jedyną zaletą okularów z apteki jest ich cena. Jednak koszt jaki możemy ponieść poprzez używanie właśnie takich okularów jest znacznie większy niż jeżeli kupimy okulary idealnie dopasowane do naszej wady.

Oczywiście różnica między 30 zł w aptece a 300 zł w salonie optycznym jest dość duża. Jednak odpowiedź na pytanie – Czy możesz sobie pozwolić na taką oszczędność – pozostawiam każdemu z osobna.

Dbaj o oczy

Oprócz noszenia dobrze dopasowanych okularów, warto również dbać o oczy w inny sposób. Przede wszystkim należy dostarczać im niezbędną ilość witamin i mikroelementów.

Trzeba jeść produkty bogate w luteinę, kerotenoidy, kwasy omega-3 i cynk. Wiele z tych elementów możesz dorzucić do organizmu dzięki yerba mate. Sklep z yerba mate posiada zazwyczaj dość drogie produkty, dlatego sprawdź ceny w sklepach internetowych.


Jeżeli potrzebujesz dobrego salonu optycznego to polecam okulista Kielce OkoEkspert na ul. Zagórskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *