parallax background

Największe firmy, które kiedyś były polskie

Polskie piwa, których nie wypijesz na ławce
9 April 2017
Kreatorzy potrzeb
13 April 2017
 

Mam nadzieję, że chociaż część z Was, idąc do sklepów kupuje towary sugerując się nie tylko ich ceną, ale również krajem, gdzie zostały wyprodukowane. Jednak gdy kupujemy produkt, o którym myślimy, że jest Polski to czy on na prawdę jest Polski? Sprawdziłem to!

 
 

Poprzez ciągłą współpracę z reprezentacją Polski w piłce nożnej na dobre utrwaliła się w głowach konsumentów jako firma typowo Polska. Niestety nic z tych rzeczy. Biedronka w 1997 roku została zakupiona przez portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins.

 
 

Zupełnie nie dawno słyszałem stwierdzenie, że Lewiatan to ostatni wielki gracz na rynku supermarketów, który ma w 100% polski kapitał. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Lewiatan to dziś dominująca marka Grupy Eurocash, w której największy pakiet udziałów należy do Portugalczyka Luisa Amarala, który odkupił go od Jerónimo Martins.

 
 

Coraz bardziej popularna i rozpoznawalna sieć sklepów. Jej właściciele jest, podobnie jak w przypadku Lewiatanu, Grupa Eurocash.

 
 

Dla ogromnej rzeszy polaków, Żabka jest polskim sklepem. Dla innej grupy Żabka należy do Tesco Polska. Niestety ani jedna, ani druga grupa osób nie ma racji. W lutym 2016 roku firma CVC Capital Partners z siedzibą w Luksemburgu wykupiła 100% udziałów w Żabce od Mid Europa Partner.
Obecnie w Żabce trwa bardzo ciekawie zapowiadający się rebranding.

 
 

Najbardziej znane polskie chrrrrrupiące paluszki również już nie są Polskie. Przeszły w zagraniczne ręce w 1993 roku. Łapy na naszej firmie położył niemiecki Bahlsen.

 
 

Ikona. Mieszanka Krakowska gości chyba w sercu każdego Polaka. A tym czasem kupując produkty tej założonej w 1898 roku firmie napychamy kabzy naszym ulubionym sąsiadom – Niemcom z Hosta International AG.

 
 

Podobnie sytuacja wygląda z firmą założoną przez p. Edwarda Wedela. Była to pierwsza polska wytwórnia czekolady, a jej początki datowane są na 1851 r. Obecnie znajduje się pod rządami japońskich okupantów z firmy Lotte Group.

 
 

Teraz już wiem dlaczego Wyborową nie reklamował Boguś Linda tylko jakiś John McClane ze Szklanej pułapki. Firma należy do Pernod Ricard z Francji.

 
 

Soplica niby nie za bardzo znana, ale dzięki szerokiej gamie wódek smakowych, mocno rozgościła się w naszych domach. Jednak już nie nasza. I to kto nas wykupił? No kto? No oczywiście, że ruskie. I w dodatku to taki Russian Standard.

 
 

Niestety nie wiele lepiej sytuacja wygląda na rynku piw. Żywiec, browar powstały w 1838 roku, należy do Heinekena.

 
 

Piwo o jeszcze większej tradycji, którego historia sięga 1629 roku jet w rękach japończyków z tamtejszego koncernu piwowarskiego Asahi.