Yerba mate jak pić

yerba mate

Yerba mate to napar, który podbija serca coraz większej ilości Polaków. Chyba nie ma osoby, której by się ta nazwa nie obiła o uszy. Ale czym właściwie jest yerba mate? Skąd się wzięła? No i najważniejsze pytanie związane z yerba mate jak pić to coś?

Skąd się bierze napój Indian Guarani

Yerba mate to napar z suszonych liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego. Jak sama nazwa wskazuje, ostrokrzew paragwajski rośnie głównie w Paragwaju. Jest to bardzo wymagająca roślina, ponieważ potrzebuje żyznej ziemi, wysokiej wilgotności oraz wysokiej temperatury. Z tego powodu, jeszcze nikomu nie udało się go hodować poza rejonami naturalnego występowania.

Ostrokrzew paragwajski

Yerba mate robiona jest z jego wysuszonych liści i łodyg. Sposób w jaki susz jest robiony mocno wpływa na smak i aromat yerby. Najczęściej ostrokrzew paragwajski suszony jest w dymie. Sposób ten nadaje yerbie dymnego posmaku i aromatu. Jest to tradycyjne sposób suszenia stosowany przez Indian Guarani, którzy odkryli właściwości yerba mate. Drugi sposób suszenia to po prostu suszenie ciepłym powietrzem. Yerba powstała z takiego suszenia jest delikatniejsza w smaku.

Yerba mate jak pić

My, jako Polacy, wyobrażamy sobie, że każdy napar przygotowuje się tak samo jak herbatę. Tymczasem sposób przygotowania yerba mate jest drastycznie inny.

Aby yerba uwolniła wszystkie swoje właściwości trzeba przygotować ją w odpowiedni sposób.

Po pierwsze

Wsypujemy do naczynia suszu na wysokość 1/4 – 3/4. Dużo więcej, więc niż w przypadku tradycyjnej herbaty czy kawy. Ćwiartkę wysokości naczynia polecam nowym yerbatnikom, natomiast jeżeli będziesz już wiedział o co chodzi to ilość suszu wsypywanego do naczynia może wynosić nawet do 3/4 wysokości. Wszystko w zależności od potrzeby.

Po drugie

Podobnie jak w przypadku kawy, susz zalewamy gorącą wodą. Ważne, aby była przed zagotowaniem i miała mniej więcej 70 – 90 stopni Celsjusza.

Zalanie yerby wrzątkiem powoduje, że susz się poparzy i straci wszystkie pozytywne właściwości.

Po trzecie

Pierwsze zalanie jest minimalnie ponad wysokość suszu. Wodę zostawiamy w naczynku na 2 – 5 minut, po to aby susz nasiąknął wodą. Następnie dolewamy wody do wysokości takiej ile chcemy wypić yerby.

Po czwarte

Yerba mate jest pylasta. W momencie gdy wsypujesz jej 1/4 do naczynia, trudno by było ją pić w tradycyjny sposób, ponieważ piłbyś głównie pył. Aby tego uniknąć yerbę pijemy za pomocą specjalnej rurki zakończonej sitkiem. Nazywa się ona bombilla.

Rurka, zwana bombillą, służąca do filtrowania pyłu z yerba mate

Bombille wkładamy przed zalaniem po raz pierwszy

Po piąte

o wypiciu yerba mate, nie wyrzucamy fusów! Przydadzą się one… na kolejne zalania. Ten sam susz można zalewać, w niektórych przypadkach nawet do 7 razy.

Jak rozpoznać, że susz nadaje się jeszcze do picia? Napar ma smak a susz nie pływa po powierzchni.

Gdzie kupić yerbę

Yerba mate jest mimo wszystko nadal mało popularnym naparem. W miększych miastach można go kupić bez problemu w specjalistycznych sklepach lub sklepach zielarskich. Jednak w mniejszych miejscowościach dostęp do tego napoju Indian Guarani jest bardzo utrudniony.

W galeriach handlowych są sklepy z herbatą, w których można kupić również yerbę. Jednak to rozwiązanie zdecydowanie odradzam. Po pierwsze nie wiadomo co za yerba mate kupujesz, a po drugie ceny są skandalicznie wysokie!!! Za 500 g jakiejś yerby zapłacisz nawet powyżej 100 zł podczas, gdy bardzo wysokiej jakości yerba jest to koszt nieprzekraczający 30 zł za 500 g.

Co w takim razie zostaje mieszkańcom mniejszych miast? Zdecydowanie polecamy sklepy internetowe. Zresztą mieszkańcom większych miast również polecamy to rozwiązanie.

Sklepy Internetowe mają nie tylko bardzo bogaty asortyment, ale bardzo często posiadają różnego rodzaju promocje. Dostawa kurierem gwarantuje otrzymanie zamówienia już na następny dzień. No i oszczędność pieniędzy. Często yerba mate sklep online oferują darmową dostawę po przekroczeniu pewnej kwoty. Jeżeli zestawimy to z niskimi kosztami zakupu yerby, takie rozwiązanie na prawdę się opłaca.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *